hlavička stránek zahradajasne.cz

Důležité zásady pěstování zdravých rostlin

Když si nejsi jistý, koukni sem!

V článku popíšu několik nejčastějších nešvarů, které se dělají. Mezi nimi je přelévání, ponechání rostlin moc přesychat, časté hnojení.

Co dělat, když si přinesu novou hrnkovou květinu?

Mnoho lidí, když si koupí hrnkovou květinu tak se kochá krásou, ale úplně zapomene na všude přítomný marketing a snahu obchoďáků tahat lidem z kapsy peníze. Sám jsem se už několikrát málem stal obětí "plánového odumírání" hrnkovaných květin. Mnohé květiny koupíte v bázově rašelinovém substrátu, kde je první chyba.

Množení (vegetativní)

Řízkování

Nejčastější a nejjednodušší způsob množení prakticky kterékoli rostliny. Vhodným termínem je jaro. Pro řízkování používáme vyzrálé části letorostů

Hnojení

Přehánění známé zásady: "pravidelně hnojit" - vede k nežádoucímu bujnému růstu. Zároveň jsou rostliny citlivé na napadaní chorobami a škůdci. Platí: čeho je moc, to škodí.

Zásadně nehnojit - opačný extrém, který je pro rostlinu snad méně degradační jak přeháněné pravidelné hnojení

Pravidelné hnojení - je pro všechny rostliny optimální. Rozumějte, pravidelné neznačí každý pátek, bo nevím jaký extrém.

Zálivka

Přehnaná zálivka - v kombinaci s prvním bodem u hnojení se dokáže vyrovnat vraždě rostliny. Na rostlině obyčejně nejde ihned poznat. Ve chvíli, kdy rozeznáme, že rostlina je přelitá, bývá už mnohdy možná pozdě. Díky faktu, že rostlině za dobu kdy byla zbytečně utopená uhnily kořeny!

Zálivka "zapomínám na všechno" - rostliny jsou zvadlé, je třeba je začít pravidelně zalévat.

Pravidelná zálivka - mimo chodem to nejlepší co pro rostliny existuje. Ale pozor

Střih a řez rostlin

V obou případech platí, že rána musí být čistá hladká. U větších ran se doporučuje používat štěpařský vosk

Jak provádět STŘIHÁNÍ rostlin

Jak provádět ŘEZ rostlin