hlavička stránek zahradajasne.cz

Trávníky

Často slýchám, jak je trávník nenáročný na pěstování. Asi ano, když si od travního porostu neslibujete hory doly. Ale pro pěkný, hustý trávník, na tom už musíte zabít hooodně času. Vždyť na jaře uhlídat často plíseň travní (?) po zimě. dokáže zkazit náladu z pěkného trávníku. Vertikutace, která by se měla provádět na jaře a na podzim; kdo ji normálně dělá. Snad jen zahradnické firmy, když si o to řekne zákazník nebo když zahradníci zjistí, že by vertikutace byla vhodná a zákazník jim dá souhlas s provedením. Myslím si, že ze zahrádkářů ji provádí pouze zahrádkář blázen (nic proti blázni :-) trávníku to vaše bláznovství aspoň prospěje).

Jaké že, pak to máme druhy trávníku?

  1. Anglický (kobercový) trávník - nejintenzivněji udržovaný druh trávníku. Výška seče 4 - 7 cm, 1 - 2 x za týden! Využití najde v parcích, na reprezentativních plochách, historických a rodinných zahradách. Osobně NEDOPORUČUJI ZAKLÁDAT, pokud nemáte automatickou závlahu, automatickou sekačku nebo peníze na zahradníky, kteří vám trávník budou sekat každý týden. Zejména teda v začátcích, kdy je trávník nejcitlivější.
  2. Parkový trávník - nejčastěji používaný druh trávníku. Výška seče 10 - 15 cm, 2 - 3 x za měsíc

Výsev nebo pokládka?

Trávník je základem zahrady, dá se na něm relaxovat, sportovat i aktivně odpočívat. Také může sloužit jako podrost třeba k jabloním a jiným stromům. Pro pěkný, hustý, zelený trávník je potřeba již od základu jej založit a pečovat tak, abychom omezili, že bude řídký a nepěkný. Jó, vím, krásně se to povídá, zvlášť když je toho plný internet; takže k věci!

Odborný slovníček

Vertikutace - je činnost při údržbě trávníků, kterou provádíme dvakrát ročně. Jedná se o vertikální prořezávání travního drnu, které zároveň trávník provzdušní a zajístí jeho houstnutí.
Aerifikace
Pískování
Topdressing

Posekat, provést vertikutaci, aerifikovat a rozhodit topdressing

Strašná kombinace, co? Zahradníci tohle dělají na jaře a pomáhají tím trávníku být zdravý, čistý a vzdušný.