hlavička stránek zahradajasne.cz

Historie, současnost a budoucnost domény zahradajasne.cz

Svého času studentský projekt databazerostlin.cz

Historie projektu

Historicky první stránky byly dostupné na doméně www.databazerostlin.cz, v době mého odborného studia oboru zahradník. Z neviného psaní si v HTML a přidávání fotek rostlin vznikl studentský projekt, za metodické podpory p. uč. Bárty (vyučující OOP - obsluha osobnícho počítačů), tehdy chvíli podporovaný i školou. Bohužel s odchodem ze školy, tento projekt škola přestala podporovat a mně nezbylo než ho zrušit. Několikrát jsem měl snahu jej obnovit, jenže ... Událost po ukončení studia mně demotivovala dělat cokoli, pro možnost výuky na odborných zahradnických školách.

Kolem roku 2017 bylo cílem vývoje projektu pomoci nejen studentům zahradnických oborů ale i zahrádkářům, což je už spojení cílů, které nějakou tu motivaci se hnát do vývoje mi dávají. Na internetu existuje mnoho zdrojů fotkami, které sice pěkně ukazují jaký má rostlina habitus, ale už jako student nepoznáte ty důležité detaily, které do poznávaček studenti tolik potřebují.

Pohled na budocnost - cíle vývoje

Pohledem bývalého studenta zahradnického učiliště a úspěšného absolventa nástavbového denního studia, kdy mně i mým spolužákům bylo tvrzeno: "koukejte do knížek, na internet, kde najdete všechno!"; musím konstatovat, že: "Na internetu je sice nepřeberné množství informací, ale většinou nejsou všechny v jedné stránce!" V tom je z mého pohledu problém! V knížkách také najdeme hodně informací, kreseb, fotek, jenže opět, někdy narážím na to, že jsou nevyhovují nárokům kladeným na studenty. Teda, aby byly schopni poznat rostlinu (keř, strom) bez listů, v zimě a třeba jen s pupenem.

Zde se pokusím zveřejňovat informace stručné, kompletní, přehledné ve srozumitelných článcích. Články se danému tématu budou věnovat od vypěstování, třeba z řízku, až po dospělou rostlinu, s popisem postupu. Cílem je aby text pochopil i úplný zahrádkářský antitalent a aby byl užitečný zároveň i potenciálním studentům. Mnoho stránkách totiž právě do kompletnosti chybí buď seznam chorob, škůdců nebo ochrany rostlin proti nim. Často se v nejméně potřebném momentu setkám, že na stránkách chybí výživa - hnojení; případně, je tato informace poskytnuta na jiném, přinejlepším méně známém webu (což ve chvíli kdy tuto informaci potřebujete akutně vědět, je vám daná stránka k ničemu!).

Závěrem: z toho co bylo psáno. Stránky se budu snažit udržovat aktuální, informačně kompletní, hlavně přehledné a srozumitelné. Samozřejmostí bude i dostatek informací k danému tématu. Co se týká reklam, ty tu možná přibudou, ale ne v agresivním stylu ostatních webů (každopádně, ne ve stylu ireceptář.cz, idnes.cz,...).